Świadectwa charakterystyki energetycznej – obowiązek od 2023 roku
2022-12-19 / Ze świata PV
Nadeszły kolejne zmiany w przepisach, które nakładają na właścicieli domów dodatkowy obowiązek – posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub jego części. O co chodzi w nowych regulacjach?
Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków – co musisz wiedzieć?
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest obowiązkowe już od jakiegoś czas na podstawie przepisów ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego, ale dopiero teraz może zostać nałożona kara finansowa za jego brak. Nowelizację tych dokumentów podpisał prezydent Andrzej Duda 19 października 2022 roku. Ustawa wdraża do krajowego porządku prawnego przepisy dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz efektywności energetycznej. Ma na celu poprawienie efektywności energetycznej budynków, a przede wszystkim możliwości skuteczności jej oceny. Co wprowadzają nowe przepisy? Wiążą się z nimi przede wszystkim nowe obowiązki dla właścicieli budynków, w tym:
- obowiązkowe świadectwo charakterystyki energetycznej dla inwestorów indywidualnych (osób prywatnych budujących np. nowy dom) – kopia świadectwa będzie musiała być dołączona do zawiadomienia o ukończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie;
- obowiązkowe świadectwo charakterystyki energetycznej dla wszystkich nieruchomości wystawianych na sprzedaż lub wynajem posiadających własny system ogrzewania.
To jednak nie wszystko. Nowelizacja zakłada bowiem również:

- wprowadzenie zmian dotyczących wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, które rozszerzają zakres systemów objętych obowiązkiem kontroli (dotyczyć to będzie systemów o mocy ponad 70 kW);
- umożliwienie powszechnego dostępu do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej gromadzonych w Centralnym Rejestrze Świadectw Charakterystyki Energetycznej Budynków, a także podniesienie jakości merytorycznej sporządzanych świadectw charakterystyki energetycznej;
- wprowadzenie zmian korygujących istniejące mechanizmy „w obszarze sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z kontroli systemów ogrzewania lub systemów klimatyzacji”;
- wprowadzenie obowiązku montażu w określonych budynkach systemów automatyki i sterowania, zgodnie z przepisami unijnymi.
Same audyty termomodernizacyjne i energetyczne oraz świadectwa charakterystyki energetycznej nie są w Polsce nowością. Zmienia się jednak to, kto i kiedy będzie musiał je uzyskać. Nowelizacja ma na celu przede wszystkim upowszechnienie informacji na temat zapotrzebowania budynków na energię. Będzie to z całą pewnością stanowić ułatwienie dla nabywców i najemców, którzy na podstawie takiego świadectwa charakterystyki, będą mogli porównać koszty utrzymania danego obiektu.
Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków wprowadzi obowiązek sporządzania świadectw energetycznych dla każdego budynku będącego w obrocie handlowym (sprzedaż lub wynajem) – również tych wybudowanych przed 2009 r.
Audyt energetyczny – co to jest?
Dla właścicieli domów wybudowanych przed 2009 rokiem świadectwo charakterystyki energetycznej jest zupełną nowością. Dlatego warto wyjaśnić co to jest i jak powstaje świadectwo charakterystyki energetycznej.
Świadectwo charakterystyki energetycznej stanowi ocenę istniejącego stanu użytkowania energii w danym obiekcie oraz określa możliwości i środki służące do jego poprawy. Najważniejszym elementem świadectwa charakterystyki energetycznej jest obliczenie zapotrzebowania na energię dla nieruchomości. Analiza ta obejmuje wszystkie przegrody budowlane, instalacje i urządzenia w budynkach związane ze zużyciem energii, w tym:
- przegrody zewnętrzne,
- okna,
- instalacje grzewcze, wentylację i klimatyzację,
- instalację ciepłej wody użytkowej,
- oświetlenie (dla obiektów niemieszkalnych),
- stosowanie dostępnych źródeł odnawialnych (w tym np. paneli fotowoltaicznych),
- zastosowanie układów odzysku ciepła odpadowego (np. rekuperacji).

Kto może sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku? Uprawnione są do tego tylko określone osoby posiadające wpis na listę osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Opracowanie takiego dokumentu wymaga bowiem określonego zakresu wiedzy z zakresu fizyki cieplnej budowli, architektury, budownictwa oraz energetyki.
Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej domu jednorodzinnego?
Nie da się zaprzeczyć, że świadectwo charakterystyki energetycznej będzie stanowić dodatkowy koszt dla właścicieli domów i innego rodzaju nieruchomości. Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej domu jednorodzinnego? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ ta kwota jest zależna od kilku czynników – przede wszystkim dostępnej dokumentacji budowlanej, zakresu przeprowadzanych dotychczas modernizacji oraz skomplikowania bryły budynku.
Stawki są zróżnicowane, ale realne ceny rynkowe wahają się między 600 a 1000 PLN netto za średniej wielkości dom jednorodzinny. Warto postawić na współpracę z doświadczonym inżynierem! Obecne przepisy pozwalają na realizację świadectw także przez osoby niezwiązane z zagadnieniami fizyki cieplnej budowli.
Świadectwo charakterystyki energetycznej – kary za nieprzestrzeganie przepisów!
Nowe przepisy zakładają także nakładanie kar na właścicieli budynków, którzy się do nich nie dostosują. Mogą one być nałożone także na osobę wykonującą świadectwo charakterystyki. Nowe brzmienie ustawy zakłada karanie:
- osób sporządzających świadectwa charakterystyki energetycznej za składanie fałszywych oświadczeń (pod rygorem odpowiedzialności karnej);
- właścicieli nieruchomości za niedołączenie dokumentu w przypadku sprzedaży czy wynajmu nieruchomości (kara grzywny w wysokości do 5 000 PLN).
Nowe przepisy obowiązują od 28 kwietnia 2023 roku.